Këshilla

Ju gjithashtu duhet të përgatiteni mendërisht për angazhimet e vjeshtës!

Shënoni afatet e provimit dhe kthehuni në shkollë, dhe punoni me shumë përqendrim dhe energji mendore me shtojcat dietike M.E.V. Feller!

Mos lejoni që viruset e verës të prishin pushimet tuaja!

Ne të gjithë presim me padurim pushimet verore, por viruset e verës mund ta prishin atë. Prandaj, është mirë t'i kushtojmë vëmendje të veçantë higjienës në përgjithësi, në mënyrë që vera të mbetet në kujtimet tona të mira.

Një farmaci udhëtimi mund t’ju ​​kursejë telashet gjatë pushimeve

Udhëtimet e rastit janë pjesë e stilit të jetës moderne. Sado interesante dhe tërheqëse të jenë, ato sjellin me vete edhe disa rreziqe për të cilat duhet përgatitur në kohë.

Përveç marrjes se sasisë së mjaftueshme të lëngjeve, gjatë verës duhet t'i kushtoni vëmendje marrjes së mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve dhe ja përse!

Kur temperatura e trupit rritet, sistemi nervor qendror u dërgon gjëndrave të djersës një mesazh se është koha për të djersitur dhe kështu, me djersitjen, krijohet një efekt ftohës në trup. Përveçse mund të çojë në dehidratim, djersitja e tepërt mund të shkaktojë mungesë të magnezit dhe vitaminave të tretshme në ujë, të cilat janë thelbësore për funksionimin optimal të trupit tonë.

Imuniteti dhe cilësia e jetës, anijet janë të lidhura

Gjendja e imunitetit tuaj dhe cilësia e jetës janë të lidhura ngushtë. Problemet e tretjes, lodhja kronike ose infeksionet e njëpasnjëshme mund të tregojnë disa shkaqe komplekse të shëndetit, por imuniteti është shumë shpesh edhe viktimë e zakoneve tona të këqija. Në atë rast, secili prej nesh mund të bëjë shumë për shëndetin tonë.

Mbani një imunitet të fortë me marrjen optimale të vitaminës D

Kur bëhet fjalë për rëndësinë e saj për trupin tonë, vitamina D është një mikroelement me të cilin ne ndërtojmë një trup të shëndetshëm dhe funksional. Kontribuon në funksionimin normal të sistemit imunitar, mirëmbajtjen e funksionit normal të muskujve dhe mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve.

Jo një, por 21 vitamina dhe minerale më të rëndësishme në 100% të dozës së rekomanduar ditore

Vitaminat dhe mineralet janë të nevojshme për funksionimin optimal të organizmit tonë dhe ne i marrim ato me anë të një diete të larmishme dhe të ekuilibruar. A jeni i sigurt që menuja juaj I plotëson nevojat e trupit per vitamina dhe minerale? Lexoni më shumë rreth vitaminave dhe mineraleve në këtë artikull dhe pse është mirë të merrni shtesat dietike.

Shëndeti i zemrës dhe dieta mesdhetare

Dieta mesdhetare është konsideruar si dieta më e mirë në botë për shumë vite. Shumë libra janë shkruar për të ushqyerin mesdhetar dhe dietën mesdhetare. Parimet kryesore të një diete të tillë janë vaktet sasiore më të vogla, por prandaj hahet më shpesh. Dieta mesdhetare është e lidhur ngushtë me zonat në të cilat rriten tradicionalisht ullinjtë dhe me zonat me peshkim.

Dhjetë tiparet themelore të dietës tradicionale mesdhetare

Dieta mesdhetare është njohur si standardi i artë i ushqimit të duhur, duke qenë se janë zbuluar shumë efekte të dobishme shëndetësore të një diete të tillë. Një dietë e tillë tradicionale mesdhetare është bërë sinonim i një diete të shëndetshme. Modeli i spikatur i ushqimit është shumë i përshtatshëm për popullatën e kulturës perëndimore, e cila dëshiron të ndryshojë zakonet e saj të ngrënies në mënyrë cilësore pa pasoja për shëndetin.

Dhjetë këshilla për të ndihmuar funksionimin normal të sistemit të tretjes

Tretja është një proces shumë kompleks që ndodh nën ndikimin e shumë enzimave dhe hormoneve. Ka një miliard baktere të mira në zorrët tona që janë gjithashtu përgjegjëse për ekuilibrin në sistemin e tretjes, dhe falë tyre dhe për një diete të ekuilibruar, mundësohet që të sigurohet një furnizim optimal ndaj lëndëve ushqyese.